Фестываль «toKino»: праграма

28 мая-1 июня, Latako g . 3, Vilnius (Lithuania)

Ідэя кінафэста

Фестываль «toKino» — гэта адкрытая прастора выказвання і абмену досведам маладымі аўтарамі з Беларусі і Літвы, якія шукаюць альтэрнатыўныя шляхі маўлення на важныя для іх тэмы і/або выкарыстоўваюць кіно ды відэа як інструменты сацыяльнага дзеяння. Мы разумеем кіно як даследаванне жыцця, як працэс зведвання і навучэння бачанню і маўленню. «toKino» — гэта кіно новых варункаў і выклікаў, як магчымасць прамаўляць тое, аб чым прынята маўчаць. Бачыць тое, на што баяцца глядзець. Рабіць тое, што лічаць немагчымым.

«toKino» гэта кіно ўзаема/дзеяння, пазіцыі і рэфлексіі.

Калі не ты, то хто?

28.05.13, аўторак

Беларускі Дом правоў чалавека імя Барыса Звозскага (Latako g. 3)

Адкрыццё фестываля

12:30 — 13:30 — Aдкрыццё фестываля (уваход па запрашэннях)
14:00 — 15:30 — Публічная лекцыя «Сацыяльныя медыя, кінавытворчасць і грамадзянскі актывізм», Джыліян Хоккінг (медыя мэнэджарка, журналістка, Аўстралія) (ангельская/беларуская мовы)
16:00 — 19:00 — Экскурсія «Кінематаграфічная Вільня», Саната Жальнеравічуце (даследчыца, Літва), (руская/літоўская мовы)
19:30—20:30 — Сяброўская вячэра, «Užupio kavinė" (вул. Užupio 2)

29.05.13, серада

Беларускі Дом правоў чалавека імя Барыса Звозскага (Latako g. 3)

11:00 — 12:30 — дэманстрацыйны воркшоп «Візуальныя эксперыменты і дакументальны кінематограф», Артурас Букаўскас (рэжысэр, Літва), (руская мова)
13:00—14:00 — дыскусія «Моладзевы актывізм і сацыяльныя змены: грамадзянская кампанія «Без Візы», Марыяна Суткене (каардынатарка кампаніі «Без Візы», Літва), (руская мова)

Meno Avilys (вул. Vilniaus 39, 213–214 аўд.)

14:30 — 16:00 — лекцыя «Live cinema: нелінейны наратыў», Вольга Салахеева (візуальная мастачка, Беларусь), (руская мова)

Беларускі Дом правоў чалавека імя Барыса Звозскага (Latako g. 3)

16:30 — 17:45 — «Вольны экран» — прагляд і абмеркаванне фільмаў, якія не ўвайшлі ў конкурсную праграму фестываля.
Госці: Наталія Голава (рэжысэрка, Беларусь), Вольга Салахеева (візуальная мастачка, Беларусь), Максім Жбанкоў (кінакрытык, Беларусь)
18:00 — 19:00 — лекцыя «Рэпрэзентацыя савецкага мінулага ў постсавецкіх дакументальных фільмах», Рута Шермукшніце (даследчыца, Літва) (руская/літоўская мовы)
19:15 — 20:45 — спецыяльны паказ: дакументальны фільм «Igrushki» (Ліна Лужіце, Літва, 2012), скайп-канферэнцыя з рэжысэркай Лінай Лужіце, (літоўская/руская мовы)
«Igrushki» — фільм, які распавядае пра штодзённасць жыхароў беларускага горада Жлобін, якія займаюцца
вытворчасцю і продажам мяккіх цацак.

30.05.15, чацьвер

Беларускі Дом правоў чалавека імя Барыса Звозскага (Latako g. 3)

11:00 — 12:30 — лекцыя «Аўтарскае права на аўдыёвізуальныя творы», Сяргей Зікрацкі (адвакат, Беларусь) (руская мова)

Meno Avilys (вул. Vilniaus 39, 213–214 аўд.)

15:00 — 16:30 — адкрытая дыскусія «Пра што распавядае вясельнае відэа?», Андрэй Горных (кінатэарэтык, Беларусь) (руская мова)
16:45 — 18:15 — лекцыя «Мяса, кетчуп, фрыцюр: кароткі курс кінакухні», Максім Жбанкоў (кінааналітык, журналіст, Беларусь) (руская мова)
19:00 — 20:20 — спецыяльны паказ: відэафільмы «Гукі Расіі» (Студыя актывісцкага фільма, 2011, Расія), «Рускі лес» (Віленскі З., Ягорава В. (арт-группа «Что делать?», 2012, Расія) (руская мова, англійскія субтытры)
Госці: Зміцер Віленскі, Вольга (Цапля) Ягорава («Что делать?», Расія)
20:30—21:00 — адкрытая дыскусія: «Формы калектыўнай кінавытворчасці». Удзельнікі: Зміцер Віленскі, Вольга (Цапля) Ягорава («Что-делать?», Расія), Андрэй Горных (кінатэарэтык, Беларусь) (англійская, руская мовы)
«Что делать?» — працы калектыва «Что делать?» з’яўляюцца прасторай спалучэння палітычный тэорыі, мастацтва і актывізма. Сярод чальцоў калектыва мастакі, крытыкі, філосафы і пісьменнікі з Санкт-Пецярбурга і Масквы

31.05.13, пятніца

Кінацэнтр «Скальвія» (вул A. Go štauto 2/15)

09:00 — 13:00 — конкурсны кінапаказ фестываля «toKino» (беларуская, руская, славенская, ангельская мовы; літоўскія, ангельскія субтытры)
Журы:
Андрэй Горных — старшыня (кінатэарэтык, Беларусь/Літва)
Альміра Усманава (кінатэарэтык, Беларусь/Літва)
Максім Жбанкоў (кінааналітык, культуролаг, журналіст, Беларусь)
Налатія Голава (рэжысэрка, Беларусь)
Санта Ленгявічуце (кінакрытык, каардынатарка праграмы міжнароднага кінафэста «Kino Pavasaris» (Кіна вясна), (Літва)
Петко Георгіеў (медыя эксперт, Балгарыя)

Праграма конкурсных кінапаказаў:
Фільмы секцыі «Кіно без візы»

1. «Walking the Earth» 02:00
Аўтар: Васіль Цыбулька (Беларусь)
2. «На два часа назад» 03:02
Аўтары: Карына Саўрыцкая, Зміцер Мартынчык (Беларусь)
3. «Travel to Riga» 2:59
Аўтар: Міхаіл Пархоменка (Беларусь)
4. «ЛенаМорячок» 2:28
Аўтар: Алег Давыдчык (Беларусь)

Фільмы агульнага конкурса (ігравыя фільмы)

5. «Самая лучшая» 2:52
Аўтарка: Антаніна Караленя, Улада Сенькова (Беларусь)
6. «OSIS» 5:00
Аўтарка: Кацярына Дарожкіна (Беларусь)
7. «В траве сидел кузнечик» 11:35
Аўтарка: Алена Алексане (Беларусь)

Эксперыментальныя фільмы

8. «Birded» 3:10
Аўтарка: Ганна Панюціч (Беларусь)
9. «Self_portrait» 1:08
Аўтар: Віктар Макурын (Беларусь/Літва)
10. «Хореографическая карта Минска» 05:51
Аўтарка: Вольга Сасноўская (Беларусь/Літва)

Дакументальныя фільмы

11. «Вандроўнік не вернецца» 13:52
Аўтар: Алесь Лапо (Беларусь)
12. «I Fear» 7:17
Аўтары: Ганна Саўчанка, Глеб Макееў, Дар’я Мілюшчанка (Беларусь/Літва/Славенія)
13. «Кола вяртання» 13:00
Аўтарка: Кацярына Рамашка (Беларусь)
14. «Разговоры в перерыве» 14:30
Аўтар: Аляксандр Сцельчанка (Беларусь/Чэхія)
15. «Девочки/мальчики» 6:33
Аўтарка: Таццяна Сяцко (Беларусь)
16. «Охота жить» 13:30
Аўтарка: Яна Анкудовіч (Беларусь)

Фільмы секцыі «Права гаварыць»

17. «О наболевшем», 4:30
Аўтарка: Анастасія Сычук (Беларусь/Літва)
18. «Еда вместо бомб», 6:00
Аўтар: Максім Сарычаў (Беларусь)
19. «З гісторыі аднаго дзяцінства», 05:51
Аўтар: Сяргей Канаплянік (Беларусь)
20. «Год беражливасці», 04:58
Аўтарка: Яна Шостак (Беларусь)

Фільмы дадатковага конкурса

21. «Babica»/ «Grandma» 9:26
Аўтаркі: Барбара Вейга, Франчэска Брагагноло (Партугалія/Італія)
22. «Moje lepe noge»/ «My Beautiful Legs» 9:42
Аўратка: Каралін Жырар (Францыя)
23. «Jaz in ti»/ «You and Me» 8:45
Аўтарка: Йоске Слаберс (Ірландыя)
24. «Rati I dive»/ «Yesterday and today» 16:25
Аўтарка: Шарэнка Худоравіч (Славенія)
25. «Apartment Nr. 4» 9:42
Аўтары: Дафне ван дэн Блінк, Руі Эспераца, Сымона Ерала (Нідэрланды/Славенія/Партугалія)
26. «Devilry 7: Merry Christmas!» 7:50
Аўтар: Зміцер Бандарчук (Украіна)
27. «Кукла» 13:36
Аўтар: Канстанцін Чэлідзэ (Казахстан)

! цягам конкурсных паказаў будзе адбывацца галасаванне за фільм-прызёр ад аўдыторыі!

(уваход на паказы вольны, колькасць месцаў абмежаваная)

15:30 — 17:30 спецыяльныя паказы: першая беларускае фемінісцкае дакументальнае відэа «Сукенка» (Беларусь, 2012); «Боль», «Тело» (Віннік Марына, Расія, 2012); «Машы» (Мічуліце Жывіле, Літва, 2013) (літоўская/руская мова; літоўскія/рускія/ангельскія субтытры)
17:30 — 18:30 — адкрытая дыскусія «Фемінісцкі кінематограф: палітыкі і практыкі».
Госці: Марына Віннік (рэжысэрка, Расія), Наталія Голава (рэжысэрка, Беларусь), Жывіле Мічуліце (рэжысэрка, Літва), Алена Мінчэня (гендарная даследчыца, Беларусь), мадэратарка — Аляксандра Ігнатовіч (даследчыца, рэжысэрка, куратарка фестываля «toKino») (руская/ангельская мовы)

19:00 — 21:00 — Цырымонія закрыцця фестываля:

— уручэнне дыплёмаў і прызоў
— паказ лепшых фільмаў фестываля

Рэстарацыя «Ялта» (вел. Vykinto g. 17A)

21:00 — 01:00 — «Пасля (to)kino» («tokino» afterparty)

Pavel Ambiont & Solar Olga (Foundamental Network, Force Carriers, Беларусь)
Deech (Беларусь)
Weedska (Літва)
Stereobeaver (Літва)

На лекцыі, дыскусіі ды воркшопы ўваход вольны!

Арганізацыйны камітэт фестываля
Куратарка фэста — Аляксандра Ігнатовіч
Каардынатарка — Аліна Крушынская
Дызайнерка — Кацярына Дробыш
Мэнэджарка — Вольга Герачынская
Каардынатарка секцыі «Кіно без візы» — Марыяна Суткене

Арганізатар фестываля: Праект LitPro (сацыяльна-культурніцкі праект ЕГУ па ўсталяванні міжкультурнага дыялогу паміж Літвой і Беларуссю) і Дэпартамент медыя ды камунікацыі Еўрапейскага гуманітарнага ўніверсітэта.

Фестываль ладзіцца пры падтрымцы:

Партнёры фестываля:

Інфармацыйныя партнёры: